
KRÓTKA HISTORIA POKERA SHORT DECK
Short deck, czyli poker znany też pod nazwą six plus hold’em, jest szczególnie popularny w Azji, a zwłaszcza w kasynach w Makau. Za stworzenie systemu tej gry odpowiadają Paul Phua i Richard Yong. Zamysł był taki, żeby stworzyć pokera z dopalaczami, grę, która będzie atrakcyjna dla graczy żądnych największych emocji – tak powstał poker short deck.
Phua i Yong wykorzystali wydarzenia Triton Poker Tour w 2018 roku, żeby sprawdzić swoje założenia w praktyce, na prawdziwych stołach. Okazało się, że pokerzyści świetnie przyjęli pokera short deck i już w kolejnym roku można było rywalizować o bransoletkę WSOP w oficjalnych wydarzeniach. Poker short deck stał się grą wielkiego świata.
DLACZEGO POKER SHORT DECK?
Poker short deck hold’em ma kilka cech, które sprawiają, że niemałą grupa graczy uważa go za nader atrakcyjną grę. Przede wszystkim więcej jest takich rąk, które można budować od samego początku z szansą na sensowne układy. W grach na pełną talię siłą rzeczy liczba możliwych kombinacji do rozegrania jest mniejsza w proporcji do wszystkich możliwych.
Mniejsza liczba kart w talii paradoksalnie sprzyja jednak nie tylko nowicjuszom, którym po prostu łatwiej jest grać, ale też najbardziej doświadczonym wyjadaczom, którzy mogą maksymalizować wartości zakładów w grach o wysokie stawki.
Przy stołach do shor decka graczom łatwiej jest kompletować outy, i to nie są wcale małe różnice. Na przykład draw open end do strita można w pokerze short deck dokończyć w riverze z prawdopodobieństwem 45,5%, natomiast osiągnięcie tego samego rezultatu w klasycznej rozgrywce w pokera Texas Hold’Em udaje się tylko w 31,5% przypadków.
To samo dotyczy innych układów – już we flopie można poważnie myśleć na przykład o drawach do koloru, które w klasycznych wariantach wymagałyby wciąż głębszego namysłu, mimo że potencjalnie mogą być silnymi układami.
Oczywiście w tej grze zmieniono parę innych zasad pokera, więc short deck nie jest zwyczajną grą Hold’em z krótszą talią. Przyjrzyjmy się też innym różnicom, które sprawiają, że gra wygląda tak, jak wygląda i ma tak wielką siłę przyciągania.
JAKICH KART BRAKUJE W TALII DO POKERA SHORT DECK?
W pokerze six plus hold’em talia jest okrojona do 36 kart. Usunięte z niej są wszystkie karty o wartościach od 2 do 5.
Mniej kart oznacza konieczność przebudowy strategii pokerowej pod kątem pokera short deck. Zmienić się musi również hierarcha rąk pokerowych i to z praktycznego punktu widzenia modyfikacja, która może mieć największy wpływ na graczy i ich wrażenia z rozgrywki.
NAJWAŻNIEJSZE ZASADY POKERA SHORT DECK
W pokerze short deck, jako się rzekło, wykorzystuje się mniej kart niż w tradycyjnym Hold’em, bo tylko 36. To wpływa na hierarchię układów pokerowych, więc gracze muszą się odpowiednio przygotować, żeby nie dać się zaskoczyć nowemu rankingowi rąk.
Najważniejszą z tych zmian, o której trzeba zawsze pamiętać, jest fakt, że przez mniejszą liczbę kart (ale przecież wciąż w czterech kolorach) kolor pokonuje fula. Ponieważ kart jest mniej, to też odpowiednio częściej będą pojawiały się takie same układy. Jednocześnie jednak rośnie tempo rozgrywki i do tego trzeba się odpowiednio przygotować, jeśli się chce grać w ten wariant limit hold’em.
W kasynach można też spotkać się z rzadszymi odmianami tej gry, w których na przykład trójka pokona pokera. Mało tego – strit może być kombinacją, która będzie pojawiała się częściej od trójki. Między innymi dlatego warto zawsze najpierw zapoznać się z precyzyjnym opisem konkretnej wersji gry.
JAK WYGLĄDA RĘKA W POKERZE SHORT DECK?
Usunięcie kart o wartościach od 2 do 5 wpływa na skrócenie talii, a to przekłada się na liczbę możliwych do ułożenia kombinacji. Oczywiście nadal z pozostałych kart można będzie ułożyć ręce o ponadprzeciętnej sile. Kolor pokona fula, strity wciąż będą miały wiele wartości – tak czy inaczej, wciąż można złożyć wiele ciekawych i silnych rąk.
Najwyższym stritem w six plus hold’em pozostają 10-J-Q-K-A. Z kolei A kier, 6 kier, 7 kier, 8 kier i 9 kier to najniższy możliwy poker przy tym wachlarzu kart.
NAJWAŻNIEJSZE RÓŻNICE MIĘDZY POKEREM SHORT DECK A POKEREM TEXAS HOLD’EM
W pokerze short deck jest tylko 36 kart, natomiast w klasycznym Texas hold’em talia liczy 52 karty. Zmieniona jest hierarchia układów pokerowych.
Dokładny ranking przejrzymy za chwilę, natomiast trzeba podkreślić, że w talii short deck kolor zawsze pokonuje fula.
Ważną zmianą jest też przypisanie wartości asom. Te, które masz w kartach własnych, można potraktować klasycznie, jak wysokie karty, ale też jako karty niskie, stąd opcja zbudowania strita A-6-7-8-9, którego w zwyczajnym pokerze nikt by nie uznał za prawidłowy układ.
HIERARCHIA UKŁADÓW POKEROWYCH W POKERZE SHORT DECK
Zestawiliśmy pełną listę układów pokerowych dla pokera short deck od najsilniejszego do najsłabszego z nich.
JAK GRAĆ W POKERA SHORT DECK POKERA?
Short deck poker to gra, w której zakłady ante i podwójne ante wnosi się na buttonie. Normalnie gra zaczyna się po lewej stronie od buttona, a kolejni gracze mogą albo się poddać, wyrównać drugie ante albo podbić.
Gra postępuje w taki sam sposób jak klasyczna rozgrywka w Texas Hold’Em: flop, turn, river. To, co często następuje szybciej niż w Hold’em, to wzrost emocji, szczególnie w grach o wysokie stawki.
Poniżej przygotowaliśmy krótką ściągę mówiącą o tym, co dzieje się na każdym z etapów gry
GRA PRZED FLOPEM
Kiedy zebrane zostaną zakłady ante, każdy z graczy otrzyma po dwie zakryte karty, więc pod tym względem akurat nic się nie zmienia w stosunku do dynamiki klasycznych gier hold’em na dłuższych taliach.
Akcja zaczyna się w lewą stronę od buttona – też bez zmian – i toczy się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Jeśli chcesz, żeby gry kończyły się dla Ciebie dobrymi wynikami, to oczywiście musisz wiedzieć, które ręce warto poddać, a z którymi lepiej zostać w grze.
Flop z setem może być dobrym pomysłem, ale zawsze trzeba robić to ze świadomością, że jeśli zbudujesz tylko trójkę, to każdy, kto po flopie zbuduje, dajmy na to, fula, będzie mógł bez mrugnięcia okiem przejąć Twoją kasę.
GRA PO FLOPIE
Po flopie z punktu widzenia gracza istotne jest szybkie podejmowanie decyzji co do tego, które z kart wspólnych mogą się przydać, a które są bezużyteczne. Nigdy nie należy obciążać się kartami niepasującymi do docelowych kombinacji.
W grach za wysokie stawki Q kier i 9 kier będą do zaakceptowania, ale pewnie też tylko z późnych pozycji, kiedy ma się choć cień szansy na strita albo fula.
Z drugiej strony, czasem także karty bez wspólnego koloru mogą być przydatne. Po flopie raczej rzadko gra się tylko z parą albo bez drawa do naprawdę konkretnych kombinacji. Dolny strit jest jak najbardziej w porządku, ale pamiętaj, że większość nawet silnych rąk daje się pobić.
SZANSE I PRAWDOPODOBIEŃSTWO
W niektórych, raczej rzadko spotykanych wariantach short deck hold’em, trójka może być niektóre drawy do koloru, ale najczęściej prawdopodobieństwo jest bardziej zbliżone do tego, które można znać z klasycznego Hold’em.
Krótka tabela poniżej pokazuje prawdopodobieństwo trafienia niektórych rąk w klasycznych grach no limit hold’em (NLHD) i w podstawowych wariantach short deck.
Tabela rąk w short deck hold’em
Ręce | szanse na wygraną w NLHE | Szanse na wygraną w short decku |
---|---|---|
AK v QQ | 46% | 53% |
AK v KK | 33.69% | 46% |
910 v KK | 21,48% | 37% |
AK v 88 | 47,54% | 57% |
Jak widać, w przypadku par, w tym wysokich, ale też pokera królewskiego, poker short deck daje większe prawdopodobieństwo trafienia niż klasyczne gry. Oczywiście jest to uzależnione od konkretnych drawów i warto zawsze patrzeć na wszystko z szerszej perspektywy.
PODSTAWOWA STRATEGIA DO POKERA SHORT DECK
Strategia w każdej grze w pokera jest dla gracza ważnym elementem i nie inaczej jest w przypadku short decków. Nie ma tu miejsca na szczegóły, ale dwa najważniejsze punkty z chęcią przypomnimy.
Uważaj na wysokość fold equity – chociaż w tej grze dość często gra się all-in, ostatecznie wartość wskaźnika fold equity będzie niższa. Musisz mieć to na uwadze, planując swoją długofalową strategię. I przy okazji – to coś, na czym muszą się skupić poważnie gracze znający klasyczne wydania hold’em.
Ucz się rozpoznawać dobre ręce – są znaczne różnice między rękami, które oceniać można jako silne przed flopem (karty w kolorze albo para własnych) w tej grze, a hold’em. Musisz w jakiś sposób uwzględnić to w swojej strategii.
ZALETY I WADY GRY W POKERA SHORT DECK
Przyjrzyjmy się jeszcze w skrócie najważniejszym zaletom i wadom gry short deck w porównaniu z tradycyjnymi pokerami hold’em
ZALETY
- Szybsza gra – mniej dostępnych kart to szybsze rundy betowania, dzięki czemu nowicjusze się wdrożą, a grający za wysokie stawki nigdy nie znudzą.
- Łatwiejsze zasady – w stosunku do regularnego pokera hold’em tu łatwiej jest zrozumieć, jakie karty wspólne będą najbardziej przydatne, a hierarchia rąk też nie jest skomplikowana.
- Opcja korzystania ze standardowej taktyki – ci, którzy już grali w zwykłą grę hold’em albo no limit hold’em mogą wykorzystywać bardzo podobne taktyki. Szczegóły zasad gier są nieco inne, ale ogólne założenia praktycznie takie same.
WADY
- Konieczność gry na węższych zakresach – w pokerze zakres może przesądzać o wyniku, a dla nowych graczy już zbudowanie jednej lub dwóch par na kartach własnych może być osiągnięciem.
- Nadmiar dostępnych opcji – w przypadku niektórych rąk na etapie showdownu łatwo jest ulec frustracji.
NAJLEPSZE PORADY NA TEMAT SHORT DECKA OD ENERGYCASINO
Poker jest grą o sumie zerowej, ale to znaczy, że ktoś zawsze musi wyjść na plus. Najłatwiej będzie oczywiście to osiągnąć z pokerem królewskim, ale i bez tego można pomóc szczęściu.
Trzymaj się ustalonych zasad – czasem wizja zmiany taktyki może być kusząca, bo łatwo ulec wrażeniu, że niewielka zmiana strategii pomoże zdobyć więcej pieniędzy. Upewnij się jednak, że od początku do końca grasz jedną, dobrą strategią.
Zmiana własnych zasad między rundami zwykle tworzy tylko zamieszanie, a nie dodatkowe szanse.
Przygotuj plan na post-flopa – short deck zaczyna się jak rzut monetą, wiele rzeczy zależy od jednego momentu w grze. Nie zostawiaj biegu zdarzeń przypadkowi i zawsze przygotuj się na odparcie ataku ze strony przeciwnika. Możesz wykorzystywać tę samą strategię w short decku i pokerze Omaha.
Ustal budżet – to ważne w każdej grze, a nie tylko w short decku. Musisz mieć jasno określony budżet i nauczyć się odchodzenia od stołu, kiedy gra nie idzie po Twojej myśli. Chodzi też o to, żeby korzystać z bonusów i promocji w kasynach online, jeśli uznasz, że dzięki nim będziesz mógł bawić się dłużej i lepiej.
Pamiętaj, że za każdym razem, kiedy emocje biorą górę nad rozsądkiem, narażasz się tylko na większe straty.
PODSUMOWANIE
Chcieliśmy pokazać, że poker short deck jest dynamiczną, trzymającą w napięciu grą dla pokerzystów o mocnych nerwach, którym dostarcza mnóstwo zabawy.
Jeżeli wykorzystasz porady i triki, które zasugerowaliśmy w naszym artykule, a przede wszystkim opanujesz hierarchię rąk pokerowych, będziesz na dobrej drodze do osiągnięcia mistrzostwa. Powodzenia!
FAQ
⭐ Czy mogę grać w pokera short deck za darmo?
Tak, w wielu kasynach znajdziesz gry z wersją demo, więc zanim postawisz pierwsze prawdziwe pieniądze, będziesz mógł poćwiczyć swoje umiejętności za darmo.
⭐ Co oznacza pojęcie hole cards?
W niektórych poradnikach termin hole cards nie jest tłumaczony na język polski. To po prostu Twoje karty własne – te, które masz w ręce i tylko Ty możesz z nich korzystać. Każdy gracz ma swoje karty własne.
⭐ Czy trudno jest zbudować kolor w pokerze short deck?
Tak, jest to stosunkowo trudne, ponieważ w tej wersji jest mniej kart w każdym kolorze.
⭐ Czy Short Deck i 6+ Hold'em oznaczają tę samą grę?
Tak, to ta sama gra. 6+ Hold'Em to po prostu inna nazwa na pokera short deck.
⭐ Czy short deck poker to dobra gra dla początkujących pokerzystów?
Tak, jak najbardziej. To okrojona wersja pokera i nieco prostszą rozgrywką. To świetny sposób dla tych graczy, którzy chcą się nauczyć łatwiejszej gry, ale o szybszym i bardziej dynamicznym przebiegu.